UWAGA! Dołącz do nowej grupy Grajewo - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

100-lecie obecności kobiet w Policji – Historia i osiągnięcia


W 2025 roku mija sto lat od momentu utworzenia kobiet w polskiej Policji. Historia ta sięga lat dwudziestych XX wieku, kiedy to w obliczu zmieniającej się rzeczywistości społecznej, koniecznością stało się włączenie kobiet do działań policyjnych. Początek tej formacji związany był z integracją kobiet w zawodach, które dotychczas były zdominowane przez mężczyzn, i odpowiedzią na nowe formy przestępczości, z którymi zmagał się ówczesny świat. Powstanie kobiecej służby w Policji oznaczało nie tylko nową jakość w pracy policyjnej, ale także zmianę społecznych stereotypów związanych z rolą kobiet.

Już w 1923 roku, w odpowiedzi na apel Ligi Narodów, rozpoczęły się działania dotyczące tworzenia struktur kobiecych w policji, które miały na celu walkę z handlem żywym towarem. Sukcesywnie implementowane przepisy wykonywane były przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a w 1925 roku uruchomiono pierwszy kurs dla policjantek. Na kursie przeszkolono trzydzieści kobiet, które później podjęły pracę na posterunkach, głównie w Warszawie i Łodzi. W miarę ewolucji organizacji policji kobiecej, umundurowane policjantki zaczęły skuteczniej angażować się w prace wychowawcze, co przyniosło spore efekty w realizacji zadań.

Przyjęcie kobiet do służby wiązało się z rygorystycznymi kryteriami, co jednak nie zniechęcało wielu chętnych. Z czasem zapotrzebowanie na policjantki stawało się coraz większe, a ich działalność zyskiwała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W 1935 roku wprowadzono wzmożone programy szkoleniowe, a wielu zagranicznych przedstawicieli podziwiało polską policję kobiecą jako wzór do naśladowania. Dziś ponad 38 tysięcy kobiet pracuje w polskiej Policji, co podkreśla jak daleką drogę przeszły przez ostatnie dekady

Źródło: Policja Grajewo


Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji – Historia i osiągnięcia

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:21


Zobacz Także