Kościół Trójcy Przenajświętszej w Grajewie to ważny rzymskokatolicki obiekt sakralny, znajdujący się w sercu dekanatu Grajewo w ramach diecezji łomżyńskiej.
Jego znaczenie dla lokalnej społeczności oraz architektura przyciągają zarówno wiernych, jak i turystów, którzy pragną odkryć bogate dziedzictwo kulturowe regionu.
Historia
Kościół murowany pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej wyróżnia się swoją historią, sięgającą lat 1879–1882, kiedy to został wzniesiony przez ks. prob. Karola Wyrzykowskiego. Jego konsekracja miała miejsce w 1898 roku, dokonana przez biskupa sejneńskiego Antoniego Baranowskiego.
Tuż przy świątyni zlokalizowana jest zabytkowa murowana dzwonnica, datująca się na rok 1837, która dopełnia architektoniczny obraz tego miejsca. Warto również zwrócić uwagę na plebanię, murowaną, pokrytą blachą, która została wzniesiona w połowie XIX wieku i również została wpisana do rejestru zabytków.
Warto zaznaczyć, że w kościele odbywają się odpusty, które obejmują:
- Trójcy Przenajświętszej,
- św. Anny,
- Niepokalanego Poczęcia NMP.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.01.2010 r.]
- Oficjalna strona Diecezji łomżyńskiej. Strona parafii.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie | Kościół św. Jana Pawła II Papieża w Grajewie | Kościół św. Ojca Pio w GrajewieOceń: Kościół Trójcy Przenajświętszej w Grajewie