Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie jest uważana za jedną z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce. Jej działalność obejmuje szereg zakładów przetwórczych, które są rozlokowane w trzynastu lokalizacjach.
W skład spółdzielni wchodzą zakłady zlokalizowane w miejscowościach takich jak: Grajewo, Kolno, Mrągowo, Sejny, Zambrow, Bydgoszcz, Radom, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Zwoleń, Gorzów Wielkopolski oraz Suwałki.
Mlekpol jest renomowanym producentem, który dostarcza szeroką gamę produktów mleczarskich, w tym znane mleko „Łaciate”. Oprócz tego, do znanych marek związanych z firmą należą również: Milko, Białe, Mazurski Smak, Rolmlecz oraz Maślanka Mrągowska.
Co więcej, wyroby spółdzielni są eksportowane na rynki zagraniczne, zyskały uznanie w takich krajach jak: Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa oraz Chiny.
Historia spółdzielni
Historia spółdzielni mleczarskiej Mlekpol sięga lat 70. XX wieku, kiedy to decyzja o stworzeniu Zakładu Mleczarskiego w Grajewie została podjęta w 1976 roku. Dwa lata później, w 1979 roku, spółdzielnia została formalnie utworzona, a do jej powstania przyczyniło się powołanie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie, co miało miejsce w listopadzie 1980 roku.
Warto zauważyć, że nazwa „Mlekpol” została przyjęta na początku 1993 roku. Zarząd spółdzielni zorganizował wówczas konkurs, który skierowany był do pracowników, w celu wyłonienia odpowiedniej nazwy oraz znaku graficznego, co niewątpliwie wzbogaciło identyfikację marki.
Od połowy lat 90. nastąpił dynamiczny rozwój „Mlekpolu”. W lipcu 1995 roku do spółdzielni dołączyła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ełku. Kolejnym krokiem było przystąpienie Spółdzielni „Kurpianka” z Kolna w 1999 roku, a następnie w 2000 roku Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Mrągowie. W 2002 roku spółdzielnia wzbogaciła się o „SejnMlek” z Sejn.
W 2003 roku, 1 listopada, do Mlekpolu dołączyły także OSM w Augustowie oraz Zambrowie, co znacząco poszerzyło i wzmocniło jego struktury. W styczniu 2005 roku spółdzielnia Osowa z Bydgoszczy również została włączona w jej ramy. Każda z przystępujących spółdzielni specjalizowała się w różnorodnych produktach, co sprzyjało obniżaniu kosztów produkcji oraz umożliwiało oferowanie wyższych cen dla dostawców mleka.
W kwietniu 2008 roku miało miejsce kolejne istotne przyłączenie – Spółdzielnia Mleczarska Somlek z Sokółki, która dysponuje zakładami produkcyjnymi w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej, stała się częścią „Mlekpolu”. Dnia 30 września 2008 roku nastąpiło przyłączenie Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej RSM Rolmlecz z Radomia, której zakłady produkcyjne zlokalizowane były w Radomiu, Zwoleniu oraz Gorzowie Wielkopolskim.
Do lutego 2013 roku funkcjonował zakład w Augustowie, który zajmował się produkcją Jogurtu Augustowskiego. W międzyczasie, produkcja ta została przeniesiona do zmodernizowanego zakładu w Sokółce, co podkreśla ciągły rozwój i adaptację spółdzielni do zmieniających się warunków rynkowych.
Eksport
W około jednej trzeciej całości produkcji Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” znajdują się towary przeznaczone na rynek międzynarodowy. Wśród krajów, do których kierowany jest ten eksport, można wymienić Chiny, Włochy, Francję, Niemcy, Holandię, Belgię, Hiszpanię, Czechy oraz Wielką Brytanię.
Nie sposób pominąć faktu, że największą część eksportowanych produktów stanowi grajewskie mleko w proszku, które cieszy się dużym uznaniem na zagranicznych rynkach.
Nagrody
Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” z Grajewa zdobyła szereg prestiżowych nagród w różnych konkursach branżowych.
W szczególności, wyróżnienia te reflektują jej zaangażowanie oraz jakość produktów. Do najważniejszych osiągnięć należy zdobycie nagrody w Konkursie Agro Export, który ocenia przedsiębiorstwa za osiągnięcia w dziedzinie eksportu. Ponadto, „Mlekpol” jest również laureatem Mistera Eksportu, co podkreśla jej rolę jako znaczącego gracza na rynku mleczarskim.
Przypisy
- al, Praliny z Bydgoszczy, ślimaki z Inowrocławia. Made in kujawsko-pomorskie [online], Gazeta Wyborcza, 15.09.2017 r. [dostęp 16.02.2024 r.]
- JaM, Chińskie "Łaciate" w polskim Tesco. Sieć sklepów wyjaśnia powody niecodziennej sytuacji [online], Gazeta.pl, 24.06.2020 r. [dostęp 16.02.2024 r.]
- Mlekpol/Ł.Chmielewski: SM Mlekpol łączy się z Sudowią. Farmer.pl, 27.05.2016 r. [dostęp 19.12.2016 r.]
- Mlekpol dominuje w eksporcie mleka w proszku do Chin. portalspożywczy.pl. [dostęp 19.12.2016 r.]
- Mleczarnia do likwidacji. e-Grajewo.pl, 19.09.2012 r. [dostęp 19.12.2016 r.]
- Mlekpol się rozrasta. zambrow.org, 25.07.2008 r. [dostęp 19.12.2016 r.]
- Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw.
- Według rankingu: Firmy: TOP 25 Polska, [w:] Forum Mleczarskie.
- Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie – Krajowy Rejestr Sądowy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Stadion Miejski im. Witolda Terleckiego w Grajewie | Grajewo (stacja kolejowa) | Gmach Gimnazjum nr 1 w Grajewie | Cmentarz parafialny w Grajewie | Warmia Grajewo | Brajmura | Kasyno oficerskie w GrajewieOceń: Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie