Ryszard Sawko, urodzony 3 kwietnia 1922 roku w Grajewie, zmarł 18 listopada 1985 roku w Warszawie. Był to wybitny polski ekonomista, który zyskał uznanie za swoją pracę w dziedzinie ekonomiki.
W latach 1983-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji, gdzie aktywnie uczestniczył w procesach legislacyjnych i działał na rzecz rozwoju gospodarki kraju.
Życiorys
Ryszard Sawko przyszedł na świat w rodzinie Michała, który był policjantem, oraz Florentyny z Lewandowskich. Jego edukacja rozpoczęła się w grajewskim gimnazjum, a także był aktywnym członkiem I Drużyny Harcerskiej im. Jana Henryka Dąbrowskiego.
W wyniku wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej, Ryszard z rodzicami osiedlił się w Warszawie. W czasie niemieckiej okupacji włączył się do działania Armii Krajowej, przyjmując pseudonim Halusin. W 1944 roku brał udział w zaciętej walce w czasie powstania warszawskiego. Otrzymał stopień starszego strzelca w 7 kompanii motorowej „Iskra” Batalionu „Kiliński”, operując w rejonie Śródmieście Północ. Niestety, po klęsce powstania, został wzięty do niewoli przez Niemców (nr jeniecki 103827) i spędził czas w obozie w Lamsdorfie (Łambinowice).
Po wojnie Ryszard Sawko podjął studia z zakresu ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Jego kariera zawodowa obejmowała m.in. funkcję zastępcy dyrektora działu w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Był również aktywnym działaczem Stronnictwa Demokratycznego. W latach swojej działalności politycznej zasiadał przez trzy kadencje w Radzie Narodowej m.st. Warszawy. W 1983 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Praga-Północ. W Sejmie pracował w wielu komisjach, w tym w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Prac i Spraw Socjalnych, oraz Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej.
Po przejściu na emeryturę, Ryszard Sawko był m.in. wiceprzewodniczącym zarządu stołecznego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Przez wiele lat u jego boku była Janina Maria z Odolskich (1926–2008), która w trakcie powstania warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki.
Ryszard Sawko zmarł w Warszawie, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz Bródnowski, gdzie został pochowany (sektor 52H-4-8).
Ordery i odznaczenia
Ryszard Sawko jest osobą, która została odznaczona wieloma cennymi wyróżnieniami. Oto zestawienie jego najważniejszych odznaczeń:
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż walecznych,
- złoty krzyż zasługi,
- warszawski krzyż powstańczy,
- medal zwycięstwa i wolności 1945.
Przypisy
- a b c Sawko Ryszard [online], grajewiak.pl [dostęp 18.09.2024 r.] .
- a b Ryszard Sawko [online], 1944.pl [dostęp 18.09.2024 r.] .
- a b śp. Ryszard Sawko [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 18.09.2024 r.] .
- Janina Odolska [online], 1944.pl [dostęp 18.09.2024 r.] .
- Lista odznaczonych Warszawskim Krzyżem Powstańczym. „Stolica”. 19.09.1982 r. s. 15.
- Działacze Stronnictwa Demokratycznego na listach kandydatów FJN w wyborach do Sejmu PRL, „Tygodnik Demokratyczny”, nr 10 z 09.03.1980 r. s. 2.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Ewa Kulikowska (wicewojewoda) | Grzegorz Kolosa | Artur Kosicki | Stanisław Piekarowicz | Rajmund Kaczyński | Zygmunt Karliński | Adam Andruszkiewicz | Michał Butkiewicz (polityk) | Bogusław Stachura | Elijjahu-Mosze GanchowskiOceń: Ryszard Sawko